Боряна Калейн

Модератори: аврора, KrasiK

Re: Боряна Калейн

Мнениеот аврора » Чет Май 26, 2022 12:05 am

Изображение

Рисунката е на Боряна
Аватар
аврора
Модератор
Модератор

Мнениеот Майски » Пет Юни 24, 2022 8:41 pm

Майски
Европейски шампион
Европейски шампион

Мнениеот аврора » Чет Юли 14, 2022 9:01 pm

https://trud.bg/боряна-калейн-кралицата-на-фуетето/

Боряна Калейн - Кралицата на фуетето

Изображение

Боряна Калейн бе сочена сред фаворитките на европейското първенство по художествена гимнастика в Тел Авив. И оправда очакванията, като се върна с 5 медала. Състезателката на “Левски Триадица” можеше да стане и абсолютна европейска шампионка, но напрежението доведе до нелепи грешки, които ѝ попречиха да стигне до историческия успех- сребро в многобоя.

За последно Мария Петрова ликува с абсолютната европейка титла на шампионата в Солун през 1994-а. Калейн обаче се реваншира с два златни медала и бронз на уредите. А заедно с момичетата ликува с отборната титла.

Знаех, че мога да се боря за златото, това и се опитах да направя, но не винаги нещата се получават така, както сме искали - заяви Боряна Калейн. - Затова съм малко тъжна, но и щастлива. Получиха ми се съчетанията на топка, лента, обръч. Приемаме го, знаем какви са дразнители, трябва да се справя с тях.

Така Калейн повтори постижението си от миналата година във Варна, когато златото в многобоя грабна рускинята Арина Аверина, а бронза - близначката ѝ Дина.

Именно с Боряна са свързани големите надежди на българската художествена гимнастика в новия олимпийски цикъл. А световното в зала “Арена Армеец” пред септември ще бъде първата битка за олимпийските квоти.

“В София тръгваме за златен медал и за две визи за игрите Париж 2024, защото го можем и защото знам, че ще го постигнем”, категорична е Калейн.

Упорита, борбена и талантлива, с това се отличава 21-годишната Боряна, която в съчетанията си влага и изключително новаторство - в хореография, музика, избора на трико с традиционни български мотиви... А с това се откроява от всички останали. Майсторското? изпълнение на фуете (голям брой поредни пируети), пък е нейна запазена марка, която накара руските коментатори да ахнат и да нарекат нашето момиче “Бунтарка”, “Кралицата на фуетето” преди време.
“Харесва ми, че мога да бъда новатор - казва синеоката красавица. - Фуететата са нещо, с което ще бъда запомнена, и което бъдещите гимнастички ще трябва да се стремят да подобрят.”

Всъщност руската публика, която е една от най-компетентните в гимнастиката, отдавна е оценила нашето момиче. А Москва е нейното щастливо място. Още през 2018-а тя печели пълен комплект медали, миналата година пък повтаря постижението си, като взима злато на любимия си уред - бухалки, изпреварвайки големите фаворитки Дина и Арина Аверини. И по-късно признава, че силата на рускините е в тяхната стабилна игра, докато ние допускаме грешки. Но не са непобедими.

“Медалите са награда за целия ми труд вече повече от 15 години - признава Калейн. - След един от финалите публиката скандира името ми, атмосферата беше уникална в залата. За мен е предизвикателство да накарам хората в чужбина да ме харесват и да започнат да ме аплодират, така както своите. А чувството да си на най-високото стъпало и да чуеш химна е невероятно.”

Калейн обаче е здраво стъпила на земята, не се главозамайва от успехите си. И голям принос за това има и нейната лична треньорка, с която са от самото начало.

Марияна Памукова е тази, която открива Бубето, както я наричат всички, за голямата художествена гимнастика. Още на 6 години майка? я води в залата на “Левски Триадица”. Момичето е пленено от този красив спорт и работата на звездния тандем започва.

“На нея мога да кажа всичко, както за гимнастиката, така и за личния си живот - признава Боряна.- Тя ме познава по-добре от самата мен.”

През 2013-а девойката преживява и най-тежкия си момент досега - по време на състезание за световната купа чупи кост на крака си. Не тренира 8 месеца, но се завръща по-силна и след по-малко от година печели бронз на европейското за девойки в Баку.

Талантът на момичето е забелязан и от главния мениджър на тима Бранимира Маркова, която през 2016-а я кани в националния отбор при жените. И още на следващата година Боряна се качва на стълбичката, окичена със сребро на Гран при на Москва. Сега чаровницата е сред фаворитките за отличие на всяко едно състезание. А успехите си постига с много работа, хъс и интелект.
И признава, че от родните звезди в гимнастиката се възхищава на Мария Петрова, Илиана Раева, Теодора Александрова...

“Това са много силни жени, които продължават да ме радват с успехите си дори, и след като са приключили състезателна кариера - споделя софиянката. - А Илиана Раева е като майка-орлица за всички ни. Винаги гледа да е насреща, да помага по всякакъв начин, особено в трудни моменти. Много бих искала и аз да запиша името си в историята. Дано да заслужа златния олимпийски медал. Това никога не се е случвало в българската художествена гимнастика...”
Фамилията ѝ идва от калцуни
Фамилията на Боряна може да е странна, но не съвсем. Нейните деди са произвеждали калцуни и впоследствие името се изменя на Калейн. Любимото занимание на красавицата е четене на книги, не се разделя с тях дори при многобройните си пътувания по турнирите. А за смелостта на момичето признава и самата Илиана Раева. Преди години Боряна печели облог с президента на федерацията, като ѝ “отмъква” дамската чанта с марка “Шанел”. Всъщност Илиана е ядосана, че момичетата не могат да изпълнят добре съчетанието на тренировка. И обещава, че която го направи за оценка 22,000 точки, ще ѝ даде всичко. Боряна се амбицира и го прави на европейското през 2019-а, като получава за играта си с 22,100! Чантата вече е нейна, с която отива и на абитуриентския си бал.
Аватар
аврора
Модератор
Модератор

Мнениеот аврора » Пет Юли 15, 2022 11:51 am

Европейско първенство в Тел Авив

Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
аврора