Всички са изроди, не само един

Очевидно на скандалната южноафриканка Кастер Семеня нищо мъжко не й е чуждо. Световната шампионка на 800 метра, чийто пол все още е мистерия, дори не си бръсне подмишниците
Днес елитният спорт е резерват за чудовища
Никой не може да бъде толкова добър. Нищо не е такова, каквото изглежда. Човек не може да съди един спортист по външността, като хвърля бегли погледи отстрани. Изглежда като мъж, ходи като мъж, говори като мъж. Но дали наистина е мъж?
Нека го проверим публично, с характерното хихикане и сочене с пръст от присъстващите. Адско унижение, но поне феновете ще бъдат удовлетворени веднъж завинаги. Дали Майкъл Фелпс наистина е риба?
Доказателствата срещу многократния златен медалист в плуването са потресаващи. Ръстът на средностатистическия човек например е равен на разстоянието между двете му разперени ръце. Размахът на Фелпс е със 7,6 см по-голям от ръста. Истински перки на морски бозайник! Той притежава и удълженото туловище на 10 см по-висок човек, гарнирано с къси крака и огромни ходила. Като истински плавници! Ако го пуснете във водата сред пасаж от черни марлини (риби меч, развиващи 130 км/ч), те ще го прегърнат като отдавна изгубен брат. Въпреки всичко досега няма тестове, за да докажат, че той е отчасти човек, отчасти марлин. Затова го приветстваме като шампион. Човекът амфибия.
Не е такъв случаят с Кастер Семеня. На ужасяващо уязвимата възраст 18 години младата южноафриканска спортистка е подложена на ожесточен сарказъм и е превърната в обект на язвителен присмех. Тя е извършила вековен грях. Тя е твърде мускулеста на вид и прекалено агресивна в преследването на целта. Тя е извършила престъплението да не бъде достатъчно красива или женствена за обществена консумация.
Семеня се подложи на това унижение в името на своя спорт, спечелвайки 800-те метра на световното в Берлин. Нейната "шапка", Международната федерация по лека атлетика, също се включи безумно в конспирацията по нейното заклеймяване, превръщайки секс теста в храна за клюки. Междувременно нейните колежки допълнително разпалиха агресията на тълпата, "разкъсвайки" жертвата.
Все пак, какво от това, че Семеня има мъжки хромозоми? Каква точно е етичната разлика между марлиноподобните качества на Фелпс и нейната мускулатура? Къде трябва да се тегли чертата сега, когато спортът постепенно се превръща в шоу арена на хора с ненормални пропорции? Днешните спортисти и спортистки са доста по-добре сложени, по-бързи, по-снажни и по-едри от своите предшественици. Те са буквално колоси, стъпили върху раменете на пигмеи.
Учените от Дюк Юнивърсити в Северна Каролина сравниха лекоатлети и плувци, състезаващи се днес, със спортисти от 1900 г. Те откриха, че ако обикновен човек е пораснал средно с около 5 см на височина, шампионите в плуването са пораснали с 11 см, а шампионите в бягането - с 16 см.
Юсейн Болт, с дългите си бедра и необикновена рамка, покрива 100 м с 40-41 разкрача, докато съперниците му го правят с 45-48 крачки. През 1929 г. американецът Еди Толан пробяга 100 ярда (1 ярд = 0,914 м) за време, близо до това на Болт. Толан, носител на златен олимпийски медал от 1932 г., бе с 27 см по-нисък от Болт. Тази подсказваща тенденция превзе доста спортове. Американски футболисти, ръгбисти, баскетболисти - всички те са великани - огромни и масивни чудовища.
През ранните години на спорта, когато глобализацията бе Империя, свободното време беше лукс, отреден за малцина. Тогава имаше по-малък генетичен фонд за предлагане на спортисти. През 1900 г. онези миниатюрни бегачи печелеха купи и едно сърдечно ръкостискане, преди да го отпразнуват с чаша шери и ароматна пура.
Днес спортът е на преден план в глобализацията. В него наливат пари правителства, фенове и бизнесмени. Най-добрите могат да спечелят невероятна слава и богатство. Мечтата на спортиста вече не са славата и честта, а и парите.
Днес спортистите със странни пропорции се озовават най-често в глобалния трал (дънна мрежа) за спортни герои и след интензивни тренировки ги изплюват на световната сцена за назидание на феновете. Сега, когато мрежата е хвърлена в най-дълбокото и парите за превръщане на ненормалните в шампиони са налице, не е чудно, че ние откриваме най-яките изроди и ги правим спортисти.
Пътят към успеха е брутален дори за тези с правилна форма и пропорции. Тези спортистки, които завиждат на Семеня за успеха й, са жертвали най-обикновените удоволствия от тийнейджърския период - разходки, размотаване, забранени цигари, бира, приятели, любовници - с надеждата за няколко мимолетни секунди слава. Учеха ни, че мечтите ни ще се сбъднат само с упорита работа. Това е лъжа. Много работа плюс дълги крака означават, че ако имаш късмет, ще станеш четвъртият най-добър спортист в твоята дисциплина. Ти пак ще бъдеш удивително, невероятно добър, но не толкова, колкото са хората, по-добри от теб. Тогава за какво са толкова усилия и болка? Както Хоумър Симпсън веднъж сподели, "Опитите са първата стъпка към провала". Според науката причината едни хора да са по-добри в спорта от други лежи още в ранно детство. В Китай има един лагер, където децата са генетично тествани за определяне на техните спортни заложби, макар че в момента се залага повече на астрология, отколкото на тестове.
С подобряването на технологиите обаче се появяват опасни усложнения. Известно е, че диктаторите обожават спортното превъзходство. Жените в Източна Европа, които бяха зверски тъпкани с хормони, са доказателство за благоденствието на спортистите в държави, преследващи славата. Колко дълго ще продължи тази тенденция към изродяване?
За разлика от своите източноевропейски предшественици Семеня не е расла със зобене. Затова пък израсна без електричество и без вода. Световният спорт можеше да мине покрай нейното село, без да я забележи. Но тя получи билет от лотарията. На 18 г. тя съзнава, че ако спечели, ще отключи както богатството, така и нова буря спекулации. Това, че тя изобщо пробяга дистанцията, е героизъм. А това, че спечели - не е.
от чуждия печат
Росен Бабоев