http://narodensport.eu/boini/%d1%83%d1% ... d0%b4.htmlУшу майстор Станчо Станев отново с медали от Китай
Българският Ушу майстор Станчо Станев се завърна отново с медали от Китай. Този път той взе участие в престижен международен турнир по Ушу в планината У Дан – един от най-големите центрове на Ушу в Китай.
В турнира взеха участие и премериха сили майстори по Ушу от цял свят, които владеят специфичните удански стилове на Ушу. Поради тяхната специфика и сложност броят на участниците бе по-малък, но за сметка на това с много по-добри умения.

По време на участието си на турнира в Хонг Конг през март, майстор Станев получи лично официална покана за участие в турнира от специално пристигналият в Хонг Конг удански майстор Чън. „Имах много покани за участия в турнири за тази година, но не можех да откажа на тази покана. Отдавна мечтая да посетя планината У Дан, даоските манастири там и да премеря сили с майсторите на уданското Ушу” – сподели майстор Станев. Турнирът се провежда на всеки две години, за пети пореден път.
Майстор Станев участва този път в 3 дисциплини – удански Меч, уданско Багуа и Тайчи. Въпреки явното толериране от съдиите на учениците на местните Учители, майстор Станев успя да се пребори и спечели 3 медала за трите си участия. „Е, този път не са златни, но…вече разбрах за какво става въпрос и другият път ще се подготвя за това специално !?” – закани се майстор Станев.

Припомняме, че през март Станчо Станев се завърна от участие в престижен международен турнир по Ушу в Хонг Конг с шест златни медала в шест различни дисциплини.
Освен напрегнатата програма относно участието си в Турнира, майстор Станев успя да се срещне и обмени опит на специално организиран семинар със свои китайски колеги – специалисти по традиционна китайска медицина. Основният акцент беше върху възможностите на един от най-древните и малко познати методи на традиционната китайска медицина – Цигун терапията, в която майстор Станев и изключителен специалист. Това е метод изграден на базата Цигун (умението да се работи с жизнената енергия Ци), което е базово умение в китайските традиционни бойни изкуства. Именно затова и повечето майстори по У Шу са и невероятни лечители. Възможностите на този метод са неограничени.
Не е тайна, че майстор Станчо Станев е колкото добър майстор на китайските бойни изкуства, толкова е добър и като лечител. Напомняме, че през март, тази година той се завърна от участие в голям международен турнир по У Шу в Хонг Конг с 6 златни медала за шестте стила в които участва.
Допълнителна информация:
В историята на развитието на традиционното китайско бойно изкуство У Шу има два основни центъра. Това е будисткият манастир Шаолин, който стана популярен покрай филмите за бойни изкуства. Вторият голям център е планината У Дан, където в местните манастири се развиват така наречените удански направления в У Шу. Тука известният древен мъдрец Лао Дзъ написал известната си книга „Дао Дъ Дзин”, в която описва и поставя основите на най-голямото китайско духовно учение – Даосизма. Стиловете от уданското направление на У Шу са изградени именно на базата на даоската философия, за двете Първоначала – Ин и Ян и за Хармонията между тях. Китайците изключително много уважават У Дан и Даосизма, защото го смятат за тяхно истинско духовно учение, докато Будизма е навлязъл в Китай от Индия. Специалистите в У Дан смятат, че именно тук древният мъдрец и Учител Джан Санфън е създал стила Тайчи, след знаменитият си сън за двубой между Змия и Жерав.