
Нешка Стефанова Робева е родена на 26 май 1946 г. в Русе. Завършва хореографско училище, а после ВИФ. Започва да тренира ХГ чак от възраст на 20 години. Състезава се в националния отбор по художествена гимнастика със старши треньор Жулиета Шишманова. В продължение на дълги години е конкурентка на Мария Гигова.
ПОСТИЖЕНИЯ
ll-around
Silver medal – second place 1969 Varna Free-hand
Silver medal – second place 1969 Varna Hoop
Bronze medal – third place 1967 Copenhagen Free-hand
Bronze medal – third place 1969 Varna Rope
Bronze medal – third place 1973 Rotterdam Hoop
Bronze medal – third place 1973 Rotterdam Ball
https://www.youtube.com/watch?v=iqeeOu0c0W0
http://www.standartnews.com/lyubopitno- ... 37962.html
Нешка Робева е родена в Русе. Първите осем години от живота си обаче прекарва в Лом. Когато се връща в родния си град, говори на диалект и не може да чете. "Учителка беше ми създала комплекси. На дъската толкова се притеснявах, че дума не можех да прочета", спомня си г-жа Робева. Нейният "спасител в ръжта" е учителят Къневски. Той успява да убеди префинените русенски малчугани да бъдат по-благосклонни към новачката.
Но дойдат ли часовете по четене, тя отново е ужасена. Представя си, че е сама на дъската, строгият поглед на учителя и как отново не може да обели дума от урока. Даскалът обаче я накарал да чете, без да става от чина. "Започнах да сричам, защото малко преди това едно момче ме бе набило. Оплаках се на учителя и той шамароса моя мъчител. За четенето пък ми написа 5. По това време тази беше най-високата оценка", връща лентата Нешка Робева. "Знаех, че не заслужавам тази бележка. Хванах се да уча, да докажа, че мога", допълва тя. През целия срок получава само петици. Накрая на срока обаче в бележника й има само четворки.
"Върнах се вкъщи разплакана и казах на мама: Поне по физическо можех да имам 5". "Недей да ревеш, отвърнала майка й. - Той те поставя на изпитание. Нарочно ти е написал по-ниски оценки, за да види какво ще правиш през втория срок". Бъдещата гимнастичка и треньорка залегнала над учебниците и завършила годината с пълно отличие.
Нешка признава, че майка й никога не се е застъпвала за нея.
Проблемите си трябвало да решава сама. Само веднъж отишла при бащата на малкия тиранин, който не спирал да я тормози, и с това приключила родителската закрила. "И дъщеря ми Аглика не се е ползвала от моите протекции", казва Нешка Робева. Тя работи като одитор и е наследила перфекционизма на именитата си майка.
Имахме голям респект към учителите. За нас те бяха авторитети, изтъква треньорката на "златните момичета на България".
"Един от най-уважаваните преподаватели в гимназията беше учителят по физкултура. Ефремов се казваше, унгарски възпитаник", продължава със спомените от тийнейджърските години Нешка. Когато въвел в голямото междучасие обучение по народни танци, едва ли е предполагал, че така посява семето за бъдещата блестяща кариера на тогавашната срамежлива госпожица. Пускали музиката и всички ученици изхвърчали на двора. С нетърпение очаквахме междучасието, за да играем Дайчовото, Дунавското, Пайдушкото хоро, казва Нешка Робева.
Тогава за първи път решила да продължи образованието си в хореографското училище в София. Влязла с последните резерви. Била вече опитна гимнастичка и балерина, но знаела само няколко хора. Директорът на школото бил против приемането й, но се застъпил учителят Иван Тодоров. "Попето му казваха. По това време беше балетист в операта, учител по народни танци и ръководител на танцовия състав в Студентския дом на културата", разказва с благодарност Нешка. Днес тя предизвиква учениците си с думите: "Не стъпвайте като дядовците си, млади сте, кипите от енергия и играта ви трябва да е друга".
На двадесет години Нешка влиза в отбора по художествена гимнастика. Приема я Жулиета Шишманова. Преди това я пращат да работи като методист в Кюстендил. За да не се разделя с приятеля си и остане в София, обаче става студентка във Висшия институт за физкултура и спорт (днешната Национална спортна академия - бел. ред.). Кандидатства безуспешно в ансамбъла "Филип Кутев". Тогава вземат само едно момиче, днешната й помощничка - Анета Ашикова". Една година по-късно Нешка вече е с медал от световното първенство в Копенхаген. Харесва й да работи с уредите.
И до днес има слабост към тях - те присъстват много в първия спектакъл "Два свята". Поставя го в края на 2000 г. Следват "Орисия", "Готови ли сте?", "Арамии", "Бежанци", "Видрица", "Купонът", "Забравени", "Среща в спомена"... Танцьорите са печелили овациите на публиката в Бродуей, Сингапур, Франция, Турция, Гърция.
Чужденците харесват най-много "Орисия". Там са събрани вълнуващи моменти от българската история. Този спектакъл печели голямата награда "Золотой витязь" в Москва. Пак в руската столица шоуто "Готови ли сте?" е отличено със "Златна грамота за хореография".

От 1974 г. е тренорка в клуб Левски. През периода (1976-1999) е старши треньор на българския национален отбор по художествена гимнастика.
На световното първенство в Страсбург 1983 шампионка в многобоя става Диляна Георгиева с асистентки Анелия Раленкова и Лили Игнатова.
На световното първенство във Валядолид 1985 Диляна Георгиева отново е свет
овна шампионка в многобоя, Лили Игнатова отново е втора, а трета е Бианка Панова.
През 1985-1986 г. Георги Дюлгеров снима два филма:"За Нешка Робева и нейните момичета" и „За момичетата и тяхната Нешка Робева“, в които е показан новаторския ѝ стил на работа.
През 1987 г. Бианка Панова печели всичките златни медали и всичките ѝ оценки са кръгло 10, което е уникален случай в цялата история на гимнастиката.
Възпитаничката на Робева Мария Петрова е неизменно първа на три поредни световни първенства: в Аликанте'93, Париж'94 и Виена'95 , с което повтаря успеха на Мария Гигова.
За изключителни постижения в работата си Робева е носител на почти всички държавни отличия, както и на грамота за принос към световния женски олимпийски спорт.
За почти 25 години треньорска работа нейните възпитанички завоюват 294 медала, 7 абсолютни световни, 10 Европейски титли и 2 вице олимпийски титли.

През 2000 г. Робева създава трупа от 35 момичета и момчета („Нешанъл арт“), с която да представя съвременна интерпретация на българския и балкански фолклор.
Спектаклите „Два свята“, „Орисия“ (по музика на Исихия) и „Готови ли сте“ добиват изключителна популярност. Трупата и има над 400 участия в страната и чужбина — Бродуей, Сингапур „Арт фестивал“, Гърция, Турция, Белгия, Израел, Русия, Италия и Македония. След това представя на публиката спектаклите "Арамии", "Бежанци", "Видрица", "Купонът" с не по-малък успех.

Сайтът на "Нешнъл арт" http://www.neshkaart.com/
